d. 30.05.2012
For sjette år i træk kårer Ude og Hjemme Danmarks bedste lærer, og i år er det den 40-årige Gitte Johl Iversen fra Krogårdskolen i Greve, der får den ærefulde titel. Hun belønnes for sit arbejde med 8.C, som hun med kreative virkemidler fik forvandlet fra at være skolens værste klasse til en faglig dygtig klasse med respektfulde elever.
København, den 30. maj 2012 – Gitte Johl Iversen fra Krogårdskolen i Greve er, ifølge Børnerådets formand Lisbeth Zornig Andersen og professor ved Danmarks Pædagogiske Universitet Niels Egelund, Danmarks bedste lærer. Sammen med chefredaktør Kaj Elgaard udgør de Ude og Hjemmes dommerpanel, der for sjette år i træk kårer Danmarks bedste lærer.
Gitte Johl Iversen har dyrket den gensidige respekt og brugt humor for at gøre Krogårdskolens værste klasse til en succes, og alle tre dommere fremhæver Gittes lærertalent i udvælgelsesprocessen.
”Gitte bedriver fremragende klasseledelse”, siger Lisbeth Zorning Andersen, formand for Børnerådet.
”Hun har styret en svær klasse til succes,” fortæller Niels Egelund, professor ved Danmarks Pædagogiske Universitet.
”Hun har skabt ro i klassen og lagt den faglige overligger højt. Samtidig lyder hun som et menneske med humor og overskud,” lyder dommen fra Ude og Hjemmes chefredaktør, Kaj Elgaard.
Elever og forældre nominerer
I konkurrencen er det eleverne og forældrene, der indstiller deres favoritlærer til Ude og Hjemme, og de flere end 50 nominerede er alle blevet indstillet for en ekstraordinær indsats på både det faglige og personlige plan. Hver uge i løbet af foråret er de bedste indstillinger blevet portrætteret i Ude og Hjemme, og ifølge chefredaktør Kaj Elgaard er det vigtigt at synliggøre de positive succeshistorier fra Folkeskolen, som ellers ofte er under kritik.
”Vi modtager hvert år mange kvalificerede og rørende indstillinger, og fælles for dem alle er, at det er lærere med utroligt høje sociale kompetencer. Det vil overraske mange, hvor dybt engagerede mange lærere er i deres arbejde, og hvor stor en indsats de gør, for at holde både stærke og svage elever på sporet fagligt,” siger Kaj Elgaard, chefredaktør Ude og Hjemme.
Anden- og tredjepladsen som Danmarks bedste lærer går til hhv. naturfagslærer Pernille Schriver fra Mølkærskolen i Munkebo på Fyn og klasselærer Lars Dam Johansen fra Langskov Skole i landsbyen Ølholm ved Tørring. Læs mere om konkurrencen og de tre vindere på Ude og Hjemmes hjemmeside www.udeoghjemme.dk.
Om Danmarks bedste lærer
Foto: Ude og Hjemme.
For yderligere information kontakt venligst
Kaj Elgaard
Chefredaktør Ude og Hjemme
25 43 01 46
kaj.elgaard@udeoghjemme.dk
25430146